Nina Lykke: Nie sme tu nato, aby sme sa zabávali anotácia

V knihe Nie sme tu nato, aby sme sa zabávali Nina Lykke opisuje svet autorov a slávneho literárneho festivalu. Protagonista knihy Knut je spisovateľ blížiaci sa k šesťdesiatke, ktorý prežíva spisovateľský blok a zápasí s depresiou. Popri márnych pokusoch zopakovať svoj literárny úspech spred dvadsiatich rokov veľa rozmýšľa, analyzuje, rozhorčuje sa nad politicky korektnou kultúrou či presexualizovanou spoločnosťou a mnohými ďalšími dôsledkami priveľkého blahobytu.

Pri prekladaní som nemusela zápasiť s jazykovými problémami, skôr bolo treba zisťovať a overovať si veľa reálií. Priznám sa, že trochu mi dala zabrať bohatá paleta výrazov z oblasti sexuálnych praktík, no našťastie pomohol internet. Váhala som tiež pri niektorých viacvýznamových idiomatických výrazoch a pri interpretácii jedného zložitého súvetia si dokonca ani moja nórska priateľka nebola istá, preto ma potešilo, keď som sa dozvedela, že N. Lykke zavíta v rámci Mesiaca autorského čítania do neďalekého Brna. Stretli sme sa v kaviarničke kúsok od Divadla Husa na provázku, v ktorom neskôr večer hovorila o svojej tvorbe, a prediskutovali problematické miesta.

Sama autorka ma upozornila na jedno pre ňu zjavne dôležité miesto, keď študentka nesprávne vyslovuje adjektívum kjempefin ako skjempefin, a navrhla, že by sa dalo riešiť na lexikálnej, nie fonetickej rovine, napr. využitím populárneho adjektíva cool. S potešením som zareagovala, že som si zvolila presne tento postup a dokonca som použila práve výraz kúlový. Je vždy príjemné – a tiež dôležité – potvrdiť si správnosť svojich intuitívnych riešení.

Páči sa vám časopis Verzia?

Podporte nás!