Editoriál
Milé čitateľky, milí čitatelia,
pod názvom Nórsko. Atlas myšlienok vám v prvom tohtoročnom čísle ponúkame výber z najnovšej nórskej prózy a poézie. Je výsledkom spolupráce s festivalom Mesiac autorského čítania, ktorý v roku 2023 hostil práve osobnosti nórskej literatúry. Zostavila ho prekladateľka Petra Mikulášová z niektorých textov, ktoré autorky a autori osobne predstavili. (O filozofii a fungovaní festivalu MAČ sa dočítate v rozhovore s jeho organizátorkou Renatou Obadálkovou v závere čísla.)
Výber uvádza článok Miroslava Zumríka Za fjordom fjord, v ktorom autor načrtáva oblasti, témy a idey rezonujúce v súčasnej literárnej tvorbe v Nórsku, medzi inými otázky privilegovanosti a viny, zmysluplnosti, šťastia a budúcnosti, starnutia a choroby. Práve posledné dva výrazné motívy sa pre zostavovateľku stali východiskovým bodom pri voľbe textov. Hoci tieto diela spájajú, neobmedzujú sa na ne a nájdete v nich oveľa viac: vľúdnosť, angažovanosť, experiment aj dobrý humor. Ponúkame vám pohľad do diela autorov a autoriek u nás známych zo slovenských alebo českých prekladov (Lars Saabye Christensen, Kjersti Annesdatter Skomsvold či Stein Torleif Bjella) aj doteraz nepreložených (Vigdis Hjorth, Arne Ruset a z mladšej generácie Lotta Elstad, Kjersti Halvorsen).
Tentoraz sú s tematickým blokom spojené aj ukážky z kníh Maje Lunde a Kjersti Anfinnsen, ktoré čoskoro vyjdú v slovenčine, a v rubrike Nové knihy sme dali priestor prevažne odporúčaniam noviniek z nórskej literatúry, a to aj prekladateľkám do češtiny.
Hispanistka Paulína Šišmišová v rubrike Kritika podrobne hodnotí slovenský knižný výber z poézie nikaragujského básnika Rubéna Daría. V rubrike Z prekladateľskej dielne nájdete článok českej škandinavistky Jarky Vrbovej o preklade novely Rybářská chata a správu Moniky Smolkovej z úvodného ročníka Zimnej školy prekladu, ktorú obnovili študentky Univerzity Mateja Bela.
Číslo ilustrovala Kristína Soboň.
Želáme vám príjemné listovanie v nórskom atlase myšlienok!
Gabriela Magová
šéfredaktorka