Rachid Santaki: Saint-Denis
Do posledného dychu preklad

Z francúzštiny preložila Dušana Laučíková pod odborným vedením Kataríny Bednárovej

1
SAINT-DENIS
STRATENÉ MESTO

Severné predmestie vyzerá úplne inak. Poriadne sa rozrástlo spolu s veľkým Parížom. S hlavným mestom, ale aj s ostatnými predmestiami ho spája mestská doprava. Napriek tejto novej vizáži je Saint-Denis nasiaknuté parížskym odpadom. Čím viac sa naň pozerám, tým viac sa mi hnusí. Nasadnem na veľkú mašinu, ktorú šoféruje Sprite, a pohneme sa od križovatky Porte de Paris, motor vrčí na boulevard Marcel-Sembat smerom k staničnej štvrti, zastavíme pred bazilikou oproti rue de la Rép’. Túto obchodnú tepnu zasrali africkí pouliční predajcovia z Maghrebu, ktorí vykrikujú „Marlbolo, africké Marlbolo“ a vykrádajú vrecká naivným chodcom, čiernym mamkám, ktoré predávajú kukuricu a zároveň sa snažia vyhnúť mestským policajtom. Dav sa hemží a mrví ako v mravenisku. Vitajte u mňa, v meste neobmedzených možností! Napriek všetkému to bolo pekné kráľovstvo.
Prezývajú ma Hrot, pre moju schopnosť všetko hrotiť, robiť somariny, nič si vopred nenaplánovať…

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov.Pridajte sa k predplatiteľom Ak už naše predplatné máte

Rachid Santaki

Rachid Santaki

Rachid SantakiFoto: Archív autora

(1973) je súčasný francúzsky spisovateľ, novinár a scenárista franko-marockého pôvodu. Narodil sa v Paríži, istý čas žil aj v Marakéši. Angažuje sa v školách na predmestiach aj v nápravných zariadeniach, organizoval súťaže v pravopise a snaží sa spopularizovať francúzsku literatúru medzi mladými, a to napríklad aj cez populárne diktáty. Vymyslel koncept Dictée Géante (Obrovský diktát), čo je diktát s najväčším počtom účastníkov vo Francúzsku. Má za sebou desiatku románov, v ktorých tematizuje urbánnu kultúru či život mladých ľudí na predmestiach. Jeho posledným románom je kniha Laisse pas traîner ton fils (2020, Nedovoľ sa synovi povaľovať), inšpirovaný skutočnou udalosťou – vraždou spojenou so šikanou.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov.Pridajte sa k predplatiteľom Ak už naše predplatné máte

Dušana Laučíková

Dušana LaučíkováFoto: Archív autorky

Dušana Laučíková

pochádza zo Zvolena, absolvovala francúzske bilingválne gymnázium a vyštudovala na Filozofickej fakulte prekladateľstvo a tlmočníctvo v kombinácii francúzsky a taliansky jazyk. V súčasnosti pracuje ako manažérka kina v Bratislave.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov.Pridajte sa k predplatiteľom Ak už naše predplatné máte

Páči sa vám časopis Verzia?

Podporte nás!