Silvina Ocampo: Pivnica klasika

Zo španielčiny preložila Eva Kopecká

Táto pivnica, ktorá býva v zime príliš chladná, je v lete rajom. V januári počas najteplejších dní ľudia postávajú v zádverí, aby sa schladili, a zašpinia pri tom dlážku. Žiadne okno neprepúšťa svetlo ani príšerné denné teplo. Mám veľké zrkadlo, gauč či lôžko od jedného klienta milionára a štyri prikrývky, ktoré som postupne získala od ďalších nehanebníkov. Vrátnik zo susedného domu mi požičiava vedrá, v ktorých si ráno nosievam vodu, aby som si umyla tvár a ruky. Som čistotná. Mám rímsu na svietnik a za závesom vešiak na šaty. Nie je tu elektrina ani voda. Ako nočný stolík mi slúži stolička a stolička je zamatový vankúš. Jeden z mojich klientov, ten najmladší, mi priniesol kúsky starých záclon z domu svojej starej mamy. Zdobím nimi steny spolu s malými postavičkami, ktoré vystrihujem z časopisov. Pani zhora mi nosí obed. Z toho, čo mi zostane a schovám…

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov.Pridajte sa k predplatiteľom Ak už naše predplatné máte

Silvina Ocampo

Silvina Ocampo

Silvina OcampoFoto: Adolfo Bioy Casares

(1903 – 1993) Narodila sa a vyrastala v Buenos Aires v elitnej argentínskej rodine. Spolu so staršou a známejšou sestrou Victoriou (spisovateľkou, vydavateľkou a mecenáškou) patrila k buenosaireskej umeleckej smotánke. S manželom Bioyom Casaresom a blízkym priateľom Jorgem Luisom Borgesom spolupracovala Ocampo na dvoch antológiách a zároveň sama písala prózu a poéziu. Kritického uznania za svoju literárnu tvorbu sa však dočkala až na sklonku života a jej dielo sa začalo výraznejšie študovať, vydávať a prehodnocovať až po roku 2000. Mnohé súčasné argentínske autorky dnes uvádzajú jej hororové poviedky ako jeden z dôležitých zdrojov inšpirácie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov.Pridajte sa k predplatiteľom Ak už naše predplatné máte

Eva Kopecká

Eva KopeckáFoto: Archív autorky

Eva Kopecká

(1982) vyštudovala učiteľstvo v kombinácii dejepis – španielsky jazyk a literatúra na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Niekoľko rokov pôsobila ako učiteľka, neskôr počas pobytu v Madride pracovala v školskom manažmente. Ako autorka publikovala v časopise Rozum, Magazín Nádvorie a Knižná revue. Dvakrát získala štipendium pre kultúrnych novinárov od kolumbijskej Nadácie Gabo. V rámci rozhlasovej publicistiky spolupracuje s Rádiom Devín a so španielskou redakciou Rádia Slovakia International. Venuje sa najmä kultúrnym prienikom medzi Slovenskom a španielsky hovoriacim svetom.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov.Pridajte sa k predplatiteľom Ak už naše predplatné máte

Páči sa vám časopis Verzia?

Podporte nás!