Sharon Dodua Otoo: Pán Gröttrup si sadá preklad

Z nemčiny preložila Milina Svítková

Prosím, pohodlne sa usaďte. Tak, aby Vám nebolo príliš teplo ani chladno. Pokojne si poškrabkajte ľavý lakeť, ak Vás svrbí. Ak si potrebujete odkašľať alebo kýchnuť, teraz je na to ten správny čas. Vytlačený príbeh uchopte do pravej ruky. Pomaly zodvihnite ľavú ruku a prikryte si ňou ľavé oko. Teraz môžete začať čítať.

Bol si tým celkom istý, a preto o tom nebolo potrebné ďalej diskutovať: jednoducho mal pravdu. Zastal pri sporáku, pery tuho zovreté. S mierne nadvihnutým obočím naďalej samoľúbo hľadel na svoje hodinky. Rozhodol sa, že už nebude tolerovať nijaké hlúposti.

Pani Gröttrupová si povzdychla.

Zároveň z hrnca vytiahla vajce, potom druhé a niekoľkými nacvičenými pohybmi ich obe prudko schladila. Ticho v kuchyni sa už dalo krájať. Okrem bublania vriacej vody bolo počuť iba dýchanie dvoch ľudí. Osoba číslo dva, pani Gröttrupová, viackrát zastenala – ale celkom potichu, takmer nečujne. Osoba číslo jeden…

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov.Pridajte sa k predplatiteľom Ak už naše predplatné máte

Sharon Dodua Otoo

Sharon Dodua Otoo

Sharon Dodua OtooFoto: deutschlandfunk.de

(1972) je britsko-nemecká autorka a politická aktivistka s ghanskými koreňmi. Narodila sa a vyrastala v Londýne. Po roku strávenom v Hannoveri, kde opatrovala deti, sa rozhodla pre štúdium nemčiny a manažmentu. Od roku 2006 žije s rodinou v Berlíne.

Až donedávna bola Otoo známa skôr ako aktivistka než spisovateľka. Politicky sa angažuje proti rasizmu a diskriminácii žien a ľudí tmavej pleti, presadzuje diverzitu. Pôsobí v rámci iniciatív Schwarze Menschen in Deutschland a Phoenix. Spolupracuje aj s černošským queer-feministickým združením ADEFRA.

Píše prózu a eseje. V článkoch, komentároch, recenziách, fejtónoch a diskusných príspevkoch sa zameriava najmä na politické otázky týkajúce sa feminizmu, života bielych, ako aj na témy z oblasti kultúry a vzdelávania. Pre jej umeleckú tvorbu sú príznačné prvky magického realizmu a afrofuturizmu, zaujíma ju problematika vzťahov, hľadania identity a empowerment. Vo vydavateľstve edition assemblage vedie po anglicky písanú edíciu Witnessed.

Prvé novely s názvom the things i am thinking…

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov.Pridajte sa k predplatiteľom Ak už naše predplatné máte

Milina Svítková

Milina SvítkováFoto: Barbora Cholková

Milina Svítková

(1986) vyštudovala prekladateľstvo a tlmočníctvo v kombinácii chorvátsky jazyk a nemecký jazyk na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, kde ukončila aj doktorandské štúdium slavistiky. Venuje sa prekladu súčasnej prozaickej tvorby z nemeckého, chorvátskeho a srbského jazykového prostredia. Z nemčiny preložila román Odkiaľ si Sašu Stanišića a z bosniančiny román Chyť zajaca Lany Bastašić.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov.Pridajte sa k predplatiteľom Ak už naše predplatné máte

Páči sa vám časopis Verzia?

Podporte nás!