Saša Stanišić: Odkiaľ si (Herkunft, 2019) malý pripojený článok

Nemožno tvrdiť, že laureát za rok 2019 napísal literárne najnáročnejší román. Porota však v tomto skôr ojedinelom prípade vybrala dielo, ktoré je obzvlášť prístupné, miestami dokonca mimoriadne humorné, hoci počas čítania sa občas tlačia slzy do očí. Takýmto príkladom sú pasáže o starých rodičoch či o chlapcovi a jeho láske k milovanému futbalovému tímu „Červená hviezda Belehrad“, o tom, ako sa krátko pred vypuknutím občianskej vojny počas posledného veľkého zápasu o Pohár majstrov na ihrisku aj na tribúnach štadióna zídu ľudia zo všetkých kútov Juhoslávie a chlapec celkom prirodzene verí v budúcnosť svojej krajiny. Krajiny, ktorej obyvatelia sa iba o pár týždňov neskôr začnú navzájom vraždiť.

 

Z mnohých impresií tak vzniká nielen portrét zaniknutej starej domoviny, ale aj obraz Nemecka ako cieľovej krajiny mnohých migrantov, ktorý napriek Stanišićovej kritickosti vôbec nevyznieva zatrpknuto. Pri slove „domov“ preto celkom vedome volí jeho plurálovú formu. Kniha je sčasti román, sčasti autobiografia, no v každom ohľade aj čistá, lahodne spriadaná fikcia2.

 

2) Pozn. redakcie: Román Sašu Stanišića vyšiel v roku 2021 aj v slovenskom preklade Miliny Svítkovej vo vydavateľstve IKAR.

Páči sa vám časopis Verzia?

Podporte nás!