Mark Forsyth: Stručné dejiny opitosti anotácia

Na tento preklad som sa veľmi tešila, lebo Mark Forsyth je môj obľúbenec, odkedy som čítala jeho veľmi vtipnú knihu o etymológii (The Etymologicon), preto keď mi z vydavateľstva mamaš ponúkli na preklad Stručné dejiny opitosti, neváhala som ani chvíľu. Pri prekladaní som sa poriadne nasmiala, lebo Mark Forsyth je vtipný typicky suchým anglickým spôsobom, a bola celkom výzva preniesť jeho humor do slovenčiny tak, aby to vtipné aj ostalo.

 

Táto kniha v sebe spája ideálnu kombináciu príjemne sa odreagovať a zároveň sa aj niečo zaujímavé dozvedieť. Tu máte pekne na kôpke zhrnuté, ako ľudia nasávali od praveku po modernú dobu: ako sa pilo v starovekom Egypte či Číne, ako to naozaj vyzeralo na divokom západe (prvýkrát som veru počula o one-bit a two-bit salónoch, a okrem iného sa dozviete, čo všetko Hollywood trafil správne – neprekvapivo, veľa toho nebolo), či prohibícia fungovala, aký dôležitý bol rum pri budovaní Austrálie, alebo aj ako to vyzeralo v stredovekej krčme a v Londýne počas ginového šialenstva. A nielen čo sa pilo a ako, ale aj koľko, prečo, s kým. V knihe je navyše aj niekoľko básní, piesní, či veršovaných statí, okrem iného napríklad aj sumerská pijanská pesnička, a keďže som po prvotných úprimných pokusoch nakoniec realisticky zhodnotila svoje básnické schopnosti, prebásnenia sa s ľahkosťou ujal Ján Štrasser.

 

Hoci by sa mohlo zdať, že v knihe o pití alkoholu toho nebude veľa čo riešiť s odborníkmi, tí, čo prekladajú, vedia, že také sa nájde takmer v každej knihe. Tu som konzultovala niektoré termíny týkajúce sa spôsobov pitia alkoholu a samozrejme – čo už je prekladateľská klasika pri mnohých popularizačných či historických knihách – správny prepis egyptských, čínskych či arabských mien a výrazov. A angličtina má mimochodom obrovské množstvo výrazov pre opíjanie sa, takže tu v preklade každý slope, nasáva, chľastá, sosá, logá, bumbá, nalieva sa, dáva si do nosa, alebo už je rovno strieskaný, pod parou, na šrot, sťatý, sprášený a naliaty.

Páči sa vám časopis Verzia?

Podporte nás!