Sibylle Berg: GRM. Brainfuck anotácia

Nositeľka mnohých literárnych ocenení a svojrázna postava po nemecky píšucej literárnej scény Sibylle Berg na Slovensku nie je úplne neznáma. Vydavateľstvo Inaque vydalo jej román Ozaj, a už som ti rozprávala (2015). Najprestížnejšou švajčiarskou cenou za rok 2019 ovenčený román netradičnej autorky, ktorá sama seba nazýva Frau Berg, GRM. Brainfuck sa odohráva v blízkej budúcnosti v anglickom Rochdale. Centrálnymi postavami sú štyria tínedžeri, ktorí nepoznajú nič, len drsnú realitu skrachovaného štátu, ich život je poznačený chudobou, brutalitou a absenciou porozumenia a lásky, sú plní hnevu a dezilúzie. Riešením sa zdá byť útek a pokus žiť mimo systému. Náročný je aj zvláštny štýl písania, ktorý Bergová v románe použila a ktorý miestami pripomína rap, pričom vôbec nejde o klasickú textovú štruktúru.

Román svojou naliehavosťou a krutosťou zviera srdce a tak, ako ťažko sa číta, sa aj prekladal. Bol však pre mňa veľkou výzvou, s ktorou som sa udatne pasovala denne veľmi dlhé obdobie. Od všetkých tých krutých scén som si často musela oddýchnuť, aby som mohla pracovať ďalej. Okrem obsahovej „nálože“ práca na preklade tohto románu znamenala aj množstvo rešeršovania, dohľadávania a overovania si informácií vo sférach života, o ktorých som dovtedy netušila a tiež prísne dodržiavanie autorského štýlu, čo nebolo vždy jednoduché.

Román GRM. Brainfuck je veľmi dôležitý a mimoriadne aktuálny spoločensko-kritický román a súčasne román s takou silou, akú má máloktorá kniha. Čítajte, aj keď sa po nej dlho nebudete usmievať.  

Páči sa vám časopis Verzia?

Podporte nás!