Brendan Leonard: Neznášam behanie, pridáte sa? anotácia

„Toto je najlepšie na zápal pľúc,“ hovorí mi muž, keď si šnurujem v zimnom ráne botasky.

Čudujem sa sama sebe. Ale idem. Neznášam behanie, pridáte sa? je kniha, ktorá ma vydurila od čajíka a pohodlného kresielka do chladného rána.
Brendan Leonard vie, o čom hovorí, keď hovorí o behu. Základná správa je jasná: jednoducho začnite. Začnite okamžite, na beh predsa dokopy nič netreba. Aspoň to skúste. Nabudúce to bude o to jednoduchšie.

Táto maličká jednohubka o behu nie je plná náročných výrazov, neobsahuje presný popis vhodného jedálnička či režimu, nič vám nediktuje. Na nič sa nehrá, a vonkoncom vás nebude súdiť. Kniha konečne na rovinu formuluje, čo si o behu (a pohybe všeobecne) myslím aj ja – nie je to zábava, a väčšinu času ten pohyb a nepohodu človek úprimne a hlboko neznáša. Lenže, vráťme sa k tomu, že si aj tak šnurujem botasky.

Táto kniha sa mi prekladala tak príjemne, ako sa aj číta. Výzvou bol prepočet jednotiek, hlavne tam, kde sa autor nechcel baviť len o míľach za minútu ale o minútach za míľu, prípadne skúšal zložitejšie vzorce, ktoré mali vychádzať na „pekné“ čísla.

Orieškom bol aj preklad ilustrácií. Často bolo totiž treba v obmedzenom počte znakov vyjadriť vtip, pointu kapitoly či slovnú hračku. Najviac som premýšľala nad obrázkom „Infinite loop of running joy“ (Bludný kruh potešenia z behu nájdete na str. 74) a bavila som sa aj pri preklade nadávok a rôznych slangových výrazov.
K prekladu som si našla konzultanta – môjho kamaráta a košického ultrabežca, u ktorého som overovala, či to tak „bežci naozaj povedia“ a veľmi sa musím poďakovať aj vydavateľovi za kvalitnú redakciu a korektúru. V tejto knihe bolo podľa mňa mimoriadne dôležité, aby text pôsobil autenticky a prirodzene, uveriteľne. Nechcela som, aby mal čitateľ pocit, že takto sa behá len „ďaleko v Amerike“, že mu je kniha kultúrne vzdialená, pretože celá jej pointa je priblížiť sa adresátovi.

Neznášam behanie, pridáte sa? nie je motivačná kniha. Dokonca motiváciu ako stratégiu v behu zatracuje. V drobnom formáte na sotva 160 stranách textu nesmierne vtipne ilustruje dôvody, prečo behať, a ponúka i návod, ako s behom začať, či ako s ním pokračovať tam, kde ste naposledy prestali. S touto knižkou môžete nahliadnuť do sveta bežcov a ľudí, ktorí v živote dokázali neuveriteľné veci.

Páči sa vám časopis Verzia?

Podporte nás!