Michel Houellebecq: Možnosť ostrova anotácia

Možnosť ostrova je môj najobľúbenejší román od Michela Houellebecqa. Beriem ho ako pokračovanie románu Elementárne častice z roku 1998, v ktorom prvýkrát spomína životný príbeh ako možný nosič informácií pre nový druh človeka, ktorý prekonal hranice času a smrti. Možnosť ostrova je životným príbehom komika Daniela, ktorý sa začiatkom dvadsiateho prvého storočia náhodou, zo zvedavosti a zúfalstva (ako to u Houellebecqových rozprávačov býva) pridal k ezotericko-vedeckej sekte. V knihe jeho rozprávanie komentuje jeho 24. a 25. klon.

Prekladať román, kde sa strieda pôžitok s nudou, filozofické úvahy o láske a večnosti s opismi satirických filmov, ktoré si uťahujú z paradoxov (ešte stále) súčasnosti, v roku 2020 bolo rozhodne nesmierne zaujímavé.

Daniel24 a Daniel25 žijú v úplnej izolácii, pretože svet je inak neobývateľný, zničený ekologickými katastrofami označovanými ako Prvé a druhé zmenšenie či Veľké sucho. Komunikujú len s inými klonmi a prostredníctvom siete si posielajú šifrované správy, rozpixelované obrázky zmiznutého sveta. No za túto cenu môžu žiť večne.
Možnosť ostrova nesklame čitateľa dystópií ani človeka, ktorý má Michela Houellebecqa z nejakých vlastných pohnútok rád.

Páči sa vám časopis Verzia?

Podporte nás!